Jak przyspieszyć stronę WordPress

Dziś zajmę się tematem optymalizacji oraz przyspieszenia strony WordPress. Dzięki takim zabiegom strona uzyska lepsze wyniki w speed page testach oraz nareszcie zacznie śmigać.

Wybór szybkiego serwera

Dobry, szybki serwer to podstawa, by strona chodziła jak trzeba. Co z tego jeśli ją pięknie zoptymalizujemy, ale wolny serwer będzie nam ją blokował. Dlatego przy wyborze serwera czytajcie opinie, sprawdzajcie czy ma limity i jak tak, to jakie. Hostingi dają próbny okres testowy, więc możecie przed zakupem przetestować i jeśli będzie Wam odpowiadał, to kupicie. Osobiście bardzo polecam serwer thecamels, strony szybko chodzą, a support jest wzorowy. Więcej o tym napisałam w poprzednim temacie o wyborze hostingu.

Zmiana wersji PHP na nowszą

Na serwerze sprawdźcie jaką wersję PHP posiadacie. Są serwery które mają standardowo ustawioną starszą wersję php 5.3, czy 5.6, a są takie, w których jest nowsza jak 7.2. Wybierajcie taki serwer, który daje możliwość ustawienia dla każdej domeny oddzielnej wersji PHP. Takim serwerem jest thecamels. Polecam nowszą wersję PHP 7.2, która dużo przyspieszy stronę i zmniejszy zużycie pamięci na serwerze.

Włącz kompresję Gzip

Na serwerze można włączyć kompresję Gzip. Kompresja pozwala na bezstratne kompresowanie danych, które przesyłane są z serwera, do komputera użytkownika. Można ją włączyć przez panel na serwerze, w cPanel jest to opcja „zoptymalizuj witrynę sieci web” i klikając „kompresuj wszystkie treści„. Można też dodać kod na serwerze w pliku .htaccess:

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
</IfModule>

Na tej stronie można sprawdzić czy Gzip jest włączony: https://www.giftofspeed.com/gzip-test

Aktualizacja WP, wtyczek, motywu

Zaktualizujmy WordPressa do najnowszej wersji. Tak samo zróbmy z przestarzałymi wtyczkami i motywami. Jeśli wtyczka nie była dawno aktualizowana, np. kilka lat, to usuńmy ją i zastąpmy inną, nowszą i sprawdzoną. Ale zanim to zrobicie, polecam wykonać kopię zapasową strony np. wtyczką UpdraftPlus.

Usuwanie nieużywanych wtyczek i motywów

Zróbmy przegląd wtyczek i motywów, jeśli któreś nie są używane, to należy je usunąć, strona stanie się lżejsza.

Usuwanie podstron, wpisów, obrazków

To samo zróbmy z wpisami, obrazkami i podstronami. Jeśli są jakieś szkice we wpisach zbędne, czy podstrony niepotrzebnie utworzone, czy obrazki wgrane, to usuńcie, zwolni się miejsce.

Zmniejszanie i optymalizacja zdjęć

Jest to ważny punkt. Ostatnio porządkowałam kilka stron i byłam w szoku jak wielkie zdjęcia ludzie wrzucają. Gdy zobaczyłam rozmiar jednego zdjęcia 30 mb, złapałam się za głowę, było też dużo .jpg wielkości 8 mb, a zdjęć po 1, 2, 3 mb setki tysięcy! Wyobraźcie sobie że z 3 GB strony, udało mi się zejść z kompresją do 1 GB! Kilkukrotnie zmniejszyłam rozmiar zdjęć, np. z 500 mb na 100 mb. Takie zyskane miejsce bardzo cieszy. Ja to robię w ten sposób, że kompresuję na serwerze cały folder upload, pobieram go i na komputerze za pomocą programu Light Image Resizer zmniejszam te zdjęcia, poprzez wcześniej ustawiony program. Gdy już uszczuplę zdjęcia, wgrywam je na serwer i nadpisuję. Od razu lżej! Później dogrywam wtyczkę Smush, która na bieżąco optymalizuje wgrywane obrazki.

Wgranie wtyczki W3 Total Cache

Jest to bardzo ważna wtyczka do optymalizacji strony. Dzięki niej przyśpieszymy stronę i uzyskamy lepsze wyniki w page speed test. Cache to pamięć podręczna przeglądarki, która jest wykorzystywana do szybszego załadowania strony.
Poniżej załączam plik z konfiguracją wtyczki.

W zakładce Minify włączamy jeszcze takie opcje:

Oraz jeśli nasz serwer wspiera HTTP/2, polecam włączyć HTTP/2 push.

Czyszczenie bazy danych

WP-Sweep – Jest to jedna z moich ulubionych wtyczek, która czyni cuda! Po wgraniu jej i optymalizacji bazy danych, baza która miała rozmiar 70 mb, ma tylko 2 mb! Dzięki czemu strona przyspieszyła, szybciej się uruchamia i uzyskuje lepsze wyniki w testach. Baza została oczyszczona ze śmieci.

Po instalacji i aktywacji wtyczki, w menu – narzędzia znajdziecie opcję – Sweep.

W kolumnie Details znajduje się opis rodzaju danych. Count zawiera liczbę elementów nadających się do usunięcia, a % Of pokazuje ile procent wszystkich danych stanowią te elementy. W kolumnie Action znajdziemy przyciski Sweep i Details – pierwszy z nich usuwa dane, a drugi pokazuje ich listę.

Przed kliknięciem czegokolwiek należy wykonać kopię bazy danych np. wtyczkę UpdraftPlus.

Ja klikam wszystkie opcje sweep, wtedy baza staje się lżejsza. Poniżej opis funkcji:

Post Sweep – dane związane z wpisami
Revisions – rewizje (wersje) wpisów – poza najnowszą
Auto Drafts – automatycznie zapisywane szkice
Deleted Posts – usunięte wpisy (znajdujące się w koszu)
Orphaned Post Meta – „osierocone” metadane wpisów
Duplicated Post Meta – zduplikowane metadane wpisów
Comment Sweep – dane związane z komentarzami
Unapproved Comments – nie zatwierdzone komentarze
Spammed Comments – komentarze oznaczone jako spam
Deleted Comments – usunięte komentarze (znajdujące się w koszu)
Orphaned Comment Meta – „osierocone” metadane komentarzy
Duplicated Comment Meta – zduplikowane metadane komentarzy
User Sweep – dane związane z użytkownikami
Orphaned User Meta – „osierocone” metadane użytkowników
Duplicated User Meta – zduplikowane metadane użytkowników
Term Sweep – dane związane z taksonomiami (kategorie, tagi, własne taksonomie)
Orphaned Term Relationship – „osierocone” powiązania
Unused Terms – nieużywane wpisy (do których nie przypisano żadnego wpisu)
Option Sweep – dane związane z opcjami
Transient Options – cache danych, tworzony przez WordPressa oraz wtyczki i motywy; zostaną automatycznie odtworzone w razie potrzeby
Database Sweep służy do uruchomienia procesu optymalizacji tabel w bazie danych. Należy ją wykonać na samym końcu, po zakończeniu wszystkich innych procesów czyszczących.

Na dole strony znajduje się przycisk Sweep All, za pomocą którego możemy jednym kliknięciem uruchomić wszystkie procesy czyszczące (włącznie z optymalizacją tabel).

Poniżej przykład testu strony, którą wyczyściłam wtyczką WP-Sweep. Różnica w prędkości ładowania się strony jest ogromna!

Wtyczka Yoast SEO

Wtyczka „must have” do pozycjonowania strony. Będzie ona lepiej i przyjaźniej widoczna w wyszukiwarkach. Dodam tylko taką ciekawostkę, może tylko u mnie tak się stało, że po wgraniu nowej wersji WP i wtyczki Yoast SEO, nagle edycja wpisów zaczęła robić problemy. Nie można było robić podglądu i zaktualizować wpisu. Trochę czasu myślałam, co powoduje ten konflikt. Wiedziałam, że któraś ostatnio wgrana wtyczka, więc strzeliłam, że Yoast. Wyłączyłam i edycja powróciła bez problemów. Być może muszą zaktualizować, bo jest jakiś konflikt.


Na koniec mały test strony przed wgraniem wtyczki W3 Total Cache, Smush i zmniejszaniem zdjęć. Efekt nie będzie aż tak duży jakby zoptymalizować starą stronę bez tych wszystkich punktów wyżej wymienionych, bo częściowo strona była już zoptymalizowana.

To jeszcze nie koniec 🙂 Znalazłam bloga który nie był aktualizowany od wielu miesięcy, nie był też optymalizowany. Dzięki czemu mogę w pełni przetestować wszystkie te kroki, które wyżej opisałam, no to do dzieła! 🙂

Trochę zdziwiłam się, jak zobaczyłam że jednak wynik jest całkiem dobry, wersja dość nowa, no ale spróbuję mimo to wykonać wszystkie te punkty.

Jestem już po testach i mile zaskoczona. Najbardziej ucieszył mnie wynik w PageSpeed Insights. Z 86 punktów zrobiłam 99! To prawie stówa 🙂 Poprawiłam też wynik w www.gtmetrix.com.

Optymalizacja strony gotowa! 🙂 Chętnie poprawię kiedy „stronę trupa” i porównam efekt 🙂

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments