Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?

Zapewne zdecydowana większość z nas zetknęła się kiedyś z tym, jak irytujące dla przeciętnego użytkownika internetu potrafią być wszelkiego rodzaju aktualizacje oprogramowania. Mnóstwo ludzi po dziś dzień ma tendencję do lekceważenia ich, ponieważ kojarzą im się one z drażniącym, wywołującym poczucie niepokoju oknem w rogu ekranu, a w przypadku aktualizacji wręcz forsowanych przez Microsoft systemów Windows 10, są one wręcz powodem ogromnej frustracji, gdy dany użytkownik potrzebuje szybko skorzystać z komputera, a akurat wtedy program postanawia się zaktualizować.

Aktualizacje oprogramowania

Bezpiecznym jest zatem założenie, że wiele osób ma wręcz wrogi stosunek do aktualizacji i jeśli mają taką możliwość, to najprawdopodobniej z wielką chęcią ją pominą lub wybiorą opcję przypomnienia o niej co najmniej za kilka miesięcy. Choć ten specyficzny rodzaj nienawiści do oprogramowania wydaje się poniekąd zrozumiały, jest jednak całkowicie niewłaściwy. Aktualizacje służą bowiem do naprawiania luk w oprogramowaniu lub systemie operacyjnym, które to luki mogą być wykorzystane przez złych ludzi w celach co najmniej niecnych. W momencie ogłoszenia aktualizacji hakerzy zazwyczaj mają świadomość tego, jak mogą dostać się do komputerów ze starą wersją oprogramowania i z całą pewnością będą czyhać na możliwość uprzykrzenia nam życia.

Bezpieczeństwo w sieci

Problem w kwestii bezpieczeństwa w sieci, a także takich jego aspektów jak prywatność i względna anonimowość, polega również w ogromnej mierze na tym, że mnóstwo osób sama pozwala hakerom na uzyskanie dostępu do ich urządzenia. Wydaje się to nielogiczne, ale wiele skruszonych osób zajmujących się w przeszłości cyberprzestępstwami zgodnie przyznaje, że ich praca polegała na wyszukiwaniu luk w zachowaniu ofiary, a nie na łamaniu lub szukaniu luk w kodzie źródłowym oprogramowania. Aby bronić się przed tego rodzaju manipulacją ze strony hakerów, należy dbać o swoją skrzynkę poczty elektronicznej. Jeśli nie znamy adresów, od których otrzymujemy różnorakie wiadomości, najlepiej jest ich po prostu nie otwierać. Jeśli otrzymamy mail z pogróżkami i próbą szantażu, również nie powinniśmy reagować, ponieważ takowe są wysyłane hurtowo, bo wiele osób faktycznie wierzy w ich treść i na przykład otwiera zawarte w nich załączniki, w których spakowane są zainfekowane pliki, które umożliwią hakerowi przejęcie kontroli nad naszym urządzeniem.

Usługa VPN

Anonimowość i prywatność będzie jednak tylko ułudnym marzeniem, jeśli, koniec końców, nie zainwestujemy kilkudziesięciu złotych miesięcznie w usługę VPN. Wirtualna sieć prywatna to rodzaj zabezpieczenia, który będzie szyfrował nasze połączenia, zapewniając bezpieczeństwo, a także przechwytywał je i odsyłał do miejsca przeznaczenia, by w ten sposób zapewnić nam anonimowość. Usługa zdecydowanie warta swojej ceny. Bezpieczeństwo w internecie z całą pewnością nie jest kwestią, na której warto oszczędzać, ale fakty są takie, że zakupienie VPN oznacza najczęściej po prostu podwojenie rachunków za internet, czyli nie ma tutaj mowy o szczególnie wygórowanej kwocie.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments