Jakie czynniki wpływają na pozycje strony w wyszukiwarce?

Każdy, kto prowadzi biznes w sieci doskonale wie, jak ważne są wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym podejmowane są działania związane z pozycjonowaniem strony. Część właścicieli stron robi to samodzielnie, część zleca do agencjom SEO. Nie wszyscy jednak wiedzą co tak naprawdę wpływa na pozycje strony.

Domena

Jednym z ważnych czynników mających wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce jest domena. Nie chodzi tu jednak o nazwę domeny, ale o jej historię. Analizując konkretną domenę zwrócić należy uwagę na takie parametry jak jej wiek, ilość i jakość linków oraz to czy w przeszłości na domenę nałożone zostały jakieś kary. Wszystkie te elementy składają się na ocenę jakości domeny internetowej. Sam wiek domeny nie jest głównym wyznacznikiem. Nawet wieloletnia domena, ale posiadająca mało bądź sporo, ale nisko jakościowych linków przychodzących nie będzie domeną łatwą do pozycjonowania.

Użycie słów kluczowych

Jak pozycjonowanie to i frazy kluczowe. Właściwy dobór słów kluczowych jest niezwykle ważny w procesie pozycjonowania. Jednak słowa kluczowe nie mogą znajdować się jedynie w treściach na stronie. Nie można zapominać o takich elementach jak tytuł strony i podstron, opis strony oraz same adresy URL. Tytuł strony definiuje witrynę. Opis strony ma również aspekt marketingowy. Pojawia się bowiem w wynikach wyszukiwania i przyciąga użytkowników. Adresy URL powinny być krótkie i przejrzyste. Powinny informować o zawartości strony.

Treści na stronie internetowej

Unikalna i wartościowa treść to jeden z najważniejszych czynników, jaki algorytm wyszukiwarki bierze pod uwagę tworząc ranking stron. Treści muszą być unikalne, wartościowe i wysokiej jakości. Unikalność ma tu ogromne znaczenie. Absolutnie na stronie nie można publikować treści zduplikowanych. Kopiowanie treści nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi. Ważne jest także, aby strona była aktualizowana. Jeśli na stronie firmowej nie ma zakładek, które mogłyby być często aktualizowane, to dobrym rozwiązaniem jest założenie i prowadzenie bloga. Innymi słowy, algorytm wyszukiwarki „lubi”, kiedy na stronie coś się dzieje, kiedy strona „żyje”.

Optymalizacja strony

Ogromny wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce ma także to, czy jest ona odpowiednio zoptymalizowana. Co wziąć pod uwagę optymalizując stronę? Po pierwsze, szybkość jej ładowanie. Im szybciej, tym oczywiście lepiej. Po drugie, optymalizacja grafik i zdjęć. Każda grafika powinna być opisana tekstowo za pomocą atrybuty ALT. Po trzecie, mapa strony. Zawsze warto ją stworzyć, gdyż to pozwala robotom wyszukiwarki szybciej poruszać się po stronie.

Linkowanie

Pozycjonując stronę nie można zapomnieć o odpowiednim linkowaniu. Mowa tu zarówno o linkowaniu wewnętrznym, jak i linkach przychodzących. Dzięki linkom wewnętrznym robotom wyszukiwarki łatwiej jest poruszać się po witrynie. Jeśli chodzi o linki przychodzące to pamiętać trzeba, aby pochodziły z wartościowych serwisów. Muszą być także zróżnicowane. Dlatego starać trzeba się nie tylko o linki dofollow, lecz także nofollow. Dzięki temu algorytm wyszukiwarki oceni takie linkowanie na naturalne, ale tym samym wartościowe.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Drupal
3 lat temu

W artykule jest mowa o wieku domeny. Czy jeśli moja domena ma 2 lata a konkurencji 5 to jest to duża różnica? Czy raczej duża różnica będzie tylko wtedy jeśli moja domena jest świeża?

Łukasz
3 lat temu

Świetnie opisane – 200 czynników na stronie – http://secureglass.net/200-czynnikow-rankingowych-google Jednak ile jest ich naprawdę nikt nie wie ;((

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Ogólnie na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce ma wpływ bardzo dużo czynników. W artykule zostało wymienione dosłownie kilka, a to według mnie zbyt mało do skutecznego pozycjonowania. Dodatkowo, warto regularnie przeprowadzać testy strony pod kątem SEO (pozycjonowania). Podrzucę link do poradnika o skutecznym audycie SEO strony: https://webwavecms.com/blog/audyt-SEO . Warto poczytać 🙂

Paweł Cengiel
3 lat temu

Na pewno wpływa ma także szybkość ładowania strony, responsywność, certyfikat SSL i wiele innych czynników, z którymi warto się zapoznać jeśli chcemy osiągać zadowalające efekty

Kamil G
3 lat temu

Bardzo przydatny artukuły, szczególnie dla kogoś kto jest poczatkujący i dopiero zaczyna swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Pozdrawiam serdecznie.

Airmax
5 miesięcy temu

Pozycje strony w wyszukiwarce zależą od wielu czynników, takich jak jakość treści, optymalizacja techniczna czy linki zwrotne. Ważne jest holistyczne podejście do SEO, aby zdobyć solidne miejsce w wynikach wyszukiwania

Airmax
5 miesięcy temu

Dzięki za klarowne wyjaśnienie czynników wpływających na pozycję w wyszukiwarce. Teraz mam lepszy obraz, jak poprawić widoczność mojej strony. Cenne informacje!