Masowa kompresja zdjęć w WordPress jednym kliknięciem

Używałam kilka wtyczek do cmsa WordPress, które zoptymalizują i skompresują mi wszelkie obrazki na stronie. Lecz nie były one wystarczające, zaledwie leciutko kompresowały i nie było można odczuć efektów, jakim jest przyspieszona strona www.

Kompresja i optymalizacja zdjęć

Jednym z popularnych wtyczek do optymalizacji grafik są: Smush, EWWW Image Optimizer, ale największą różnicę w kompresji zauważyłam, gdy użyłam wtyczki ShortPixel.

ShortPixel Image Optimizer to narzędzie, które zoptymalizuje i skompresuje grafiki na naszej stronie WordPress, jak również posiada na swojej stronie wbudowane narzędzie online do kompresji zdjęć prosto z komputera oraz skrypt do pobrania i instalacji na statycznej stronie.

Instalacja wtyczki ShortPixel

Wtyczkę można pobrać prosto z panelu WP – wtyczki – dodaj nową oraz wpisać ShortPixel, lub pobierając ze strony: https://wordpress.org/plugins/shortpixel-image-optimiser

Należy zdobyć API key, by po instalacji wtyczki w ustawieniach przypisać go do swojego konta. Zarejestrować się można poprzez obrazek poniżej:

Wystarczy wpisać adres email i gotowe, system sam wygeneruje nam hasło, ale radzę je zmienić w panelu strony.

Darmowa wersja oferuje kompresję 100 obrazków miesięcznie. To trochę mało, jeśli ma się dużą stronę. Dlatego polecam wykupienie pakietu 10000 zdjęć jednorazowo za 10 dolarów lub wybranie planu miesięcznego – 5000 zdjęć za 5 dolarów miesięcznie, płatność paypalem. Z takiego planu można w każdej chwili zrezygnować.

Najlepsze jest to, co akurat bardzo lubię i bardzo mi się podoba w płatnych wtyczkach, jest to, że można taką wtyczkę użyć na wielu stronach, na nieograniczonej ilości stron. Czyli jeden klucz API wklejamy na innych stronach WordPress. Świetne rozwiązanie, bo jeśli mamy małe strony, a wykupiony pakiet z dużą ilością zdjęć, to nie zmarnują się nam, a skorzysta z tego więcej stron.

Wtyczkę w WordPress znajdziecie w panelu w ustawienia – ShortPixel. Tam właśnie w okienku należy wpisać nasz API key, oraz można ustawić stopień kompresji zdjęć.

Mamy: Lossy, Glossy, Lossless. Standardowo jest ustawione na Lossy, ale zmieniłam na Glosyy, też te pierwszy za bardzo kompresowało, a mi jednak zależało na lepszej jakości zdjęć. Dla fotografów polecam trzecią opcję – Lossless, bezstratna jeśli chodzi o jakość zdjęć.

Efekty wtyczki

Czy dzięki tej wtyczce strona przyspieszyła? O tak! Zdecydowanie odczułam różnicę w działaniu oraz otrzymała więcej punktów w google PageSpeed, a co za tym idzie taka strona będzie lepsza dla SEO, gdyż pozycjonowanie stron zaczynamy od dobrej optymalizacji strony.

W ustawieniach wtyczki mamy też opcję Image backup (Save and keep a backup of your original images in a separate folder) – która oznacza, że wtyczka na naszym serwerze przechowuje kopię oryginalnych zdjęć. Ja odznaczyłam tą opcję, bo nie chcę niepotrzebnie zajmować miejsce na serwerze i zaśmiecać, chociaż z tym u mnie ciężko, ale jak mam możliwość wyboru, to unikam podwójnych plików. Zawsze można wgrać ponownie zdjęcie, jeśli uznamy że kompresja nie będzie nas zadowalała.

Wtyczka również kompresuje zdjęcia na bieżąco. Gdy tylko wgrywamy zdjęcia do strony, od razu nam je optymalizuje, więc nie musimy tego pilnować.

Gdy już mamy wgraną wtyczkę i chcemy skompresować wszystkie zdjęcia na stronie, to wchodzimy w opcję Media – bulk ShortPixel i tam klikamy przycisk, który masowo zoptymalizuje zdjęcia. Na koniec w wykresie procentowo pokaże nam ile zostało skompresowane, a to akurat jest imponujące, bo wtyczka potrafi ścisnąć zdjęcia nawet o więcej niż połowę!

Póki co jest to według mnie najlepsza wtyczka do kompresji i optymalizacji zdjęć, którą będę używać na wielu stronach. Polecam!

Jeśli nie radzisz sobie z instalacją, ustawieniami wtyczek, bądź też szukasz pomocy przy stronie lub chcesz wykonać stronę, to zapraszam do mnie: https://www.stronki.pl, a chętnie pomogę.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments