Narzędzia dzięki którym możemy sprawdzić wiek domeny

Narzędzie Whois

Należy wiedzieć, że przy ocenianiu trudności hasła do pozycjonowania, musimy także zwrócić uwagę na wiek domen konkurencyjnych oraz domeny, którą chcemy pozycjonować. Im domena starsza, tym jest lepiej rozstawiona w Google, cieszy się większą wiarygodnością oraz istnieje spore prawdopodobieństwo, że posiada wiele starych, mocnych linków prowadzących do niej. Przy użyciu narzędzia whois możemy sprawdzić wiek domeny. Narzędzie to jest dostępne na stronach rejestratorów domen. Możemy także sami sprawdzić „whois”, używając linii poleceń. Tak przedstawiają się przykładowo interesujące nas wyniki dla zapytania „whois onet.pl”:

created: 1996. 06. 22 01:00:00
last modified: 2007. 12. 12 18:43:06

Analizując wyniki widzimy, że domena została zarejestrowana 22 czerwca 1996 roku, co oznacza, że konkurować z nią będzie nam niezwykle ciężko. Warto także wiedzieć, że chcąc wykorzystać to narzędzie w przypadku polskich domen, możemy także skorzystać ze strony http://dns.pl/cgi-bin/whois.pl. Ale też należy zadać pytanie, czy sprawdzanie informacji o wieku domeny przy wykorzystaniu „whois” jest zawsze tak naprawdę wiarygodne? Otóż trzeba stanowczo stwierdzić, że nie zawsze jest wiarygodne. Bowiem należy pamiętać, że nierzadko domena może być starsza, niż pokazuje nam zwrócony wynik, ponieważ jej rejestracja w przeszłości nie została przedłużona i ktoś inny kupił ją później.

Archiwum stron

Znów następnym narzędziem bardzo pomocnym w określaniu wieku domen jest słynny już Wayback Machine w serwisie http://www.archive.org. Dzięki temu narzędziu możemy zobaczyć także zmiany, jakie dana witryna przechodziła na przestrzeni swojego istnienia. Zagłębiając się w historię trzeba powiedzieć, że dane są zbierane od 1996 roku. Należy dodać, że część stron blokują roboty archive.org i nie posiadają historii stron, dlatego też nie możemy do końca opierać się na tym narzędziu.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments