Nauka programowania przez internet

Postęp technologiczny dotyka niemalże wszystkich aspektów naszego życia w coraz większym stopniu. Wpływa na nasze możliwości komunikacyjne, redukując do zera opóźnienie w wymianie komunikatów z drugą osobą, nawet jeśli owa osoba oddalona jest o kilka tysięcy kilometrów. Umożliwia nam zrelaksowanie się przy nieszczególnie zobowiązujących, lekkich treściach, ale daje nam również dostęp do prawdziwie nieskończonej wręcz ilości materiałów edukacyjnych, dotykających niemalże każdego zagadnienia, jakiego moglibyśmy sobie zapragnąć.

Programowanie

Postęp technologiczny zmusza nas jednak do nadążania za nim: na przestrzeni zaledwie kilku lat większość z nas została zmuszona do operowania swoim budżetem głównie w postaci cyfrowej – coraz większy odsetek Polaków nie ma już zupełnie do czynienia z namacalną gotówką w swoim życiu codziennym. Na dłuższą metę jest to oczywiście wygodne, ale zapewne znaczna część osób starszych miała z tymi przenosinami dosyć duży problem i mogła na przykład wymagać pomocy ze strony młodszych członków rodziny. Podobny problem jest związany z tym, że szeroko pojęta cyfryzacja życia wpływa na wiele branży, w których pracujemy lub kiedyś chcielibyśmy pracować.

Praca biurowa wymaga coraz większej wszechstronności od pracownika – przykładowo, osoby pracujące w mediach potrzebują umieć napisać coś ciekawego, ale także znać się na fotografii, montażu filmów lub programowaniu, by móc udostępniać artykuły na stronie internetowej firmy. Wszystkie te obowiązki są oczywiście do wyuczenia, ale nie da się ukryć, że programowanie jest w dzisiejszych czasach naprawdę potężnym atutem pracownika, który może się poszczycić możliwością wpisania sobie do CV związanego z nim doświadczenia. Warto zatem przyjrzeć się możliwościom, jakie mamy do wyboru, gdybyśmy chcieli poszerzyć nasze umiejętności i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, zapoznają się z tajemniczymi skrótami, takimi jak HTML, CSS czy LUA.

Kursy programowania

Przede wszystkim należy zrozumieć fakt, że programowanie absolutnie nie jest jakąś wiedzą tajemną i stereotyp filmowego hakera, który w całkowitej ciemności wyświetla na ekranie setki linijek złożonych z cyfr i liter ułożonych w zupełnym nieładzie. Umiejętność obchodzenia się z kodem źródłowym aplikacji czy stron internetowych jest niezwykle ceniona na rynku pracy w największej mierze dlatego, że specjalistów z nią związanych ciągle jest po prostu o wiele za mało. Ludzi od programowania odstrasza najczęściej perspektywa tego, że nie zrozumieją, o co właściwie w nim chodzi. To jest bardzo oczywista przyczyna niepokoju, ale gaśnie niemal od razu po pierwszym zapoznaniu się ze sztuką programowania i zrozumieniem mechanizmów, w ramach których to wszystko funkcjonuje. W jej miejsce wchodzi jednak inny aspekt kodowania, którego praktycznie nikt nie bierze pod uwagę – chodzi mianowicie o to, że jest to bardzo mozolne zajęcie, które wymaga wielu prób i błędów i jest zajęciem dla osób o wielkiej cierpliwości. Jeśli uważamy się za taką osobę, w sieci dostępne są darmowe kursy i podręczniki, które wyjaśniają podstawy oraz zaawansowane tajniki związane ze wszystkimi językami programowania.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments