5 sposobów na promowanie bloga

Pisanie wartościowej treści na bloga jest bardzo ważne, ale to dopiero pierwszy krok w zdobywaniu użytkowników. Treść może być wartościowa, ale co z tego, jeśli nikt o niej nie wie i nikt na nią nie trafi. W celu zdobycia użytkowników należy swój blog odpowiedni promować, tak aby ludzie mieli szansę dotrzeć do zawartych w nim treści.

Sposobów na promowanie bloga jest wiele, poniżej przedstawię 5 przykładów:

Media społecznościowe

To obecnie największy komunikator pomiędzy ludźmi i warto z tego skorzystać. Najskuteczniej jest promować swojego bloga w odpowiedniej grupie odbiorców. Jeśli blog jest o podróżach, to nie warto podawać link do bloga w grupie o gotowaniu. Można też umieścić link w poście na mediach społecznościowych i czekać, aż nasi znajomi sami w niego wejdą, jednak będzie to mniej efektywny sposób.

Pozycjonowanie

Jest to wciąż najbardziej efektywny sposób na promowanie bloga, jednak aby zrobić to samemu należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o pozycjonowaniu, bo źle wykonane może zaszkodzić. Pozycjonowanie powoduje, że blog jest wyżej w wyszukiwarce, a dzięki temu więcej ludzi na niego wchodzi, bo jak wiadomo ludzie zazwyczaj przeglądają pierwsze kilka stron w celu poszukiwania informacji, im blog dalej w wyszukiwarce tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś na niego wejdzie. Na pozycjonowanie składa się wiele czynników, które im lepiej wykonane, tym lepszy efekt przyniosą.

Strony, fora

Istnieją strony, fora, czy blogi o podobnej tematyce. Warto tam dodać swoje posty z linkiem do bloga. Jednak nie można przesadzać i niech to nie będą tylko linki bez żadnej treści, należy poinformować ludzi o czym jest blog i zachęcić ich do wejścia w link. Nikt nie lubi treści „link do mojego bloga” i wstawianie linku.

Wpisy gościnne

Wpisy gościnne u kogoś „większego” i bardziej znanego, często są niedoceniane, ale potrafią zdobyć nowych użytkowników. Jeśli treść jest powiązana tematycznie i wartościowa, to ludzie chętnie na nią wejdą, a część z nich zostanie na dłużej lub stanie się stałym użytkownikiem.

Baza e-mail

Warto zdobywać i stale rozbudowywać bazę e-mail, gdzie będzie informować się użytkowników o nowych treściach. Jest to też gwarancja, że wszyscy dowiedzą się o nowej treści na blogu. Podstawowa zasada – nie spamuj i nie zasypuj skrzynki dziesiątkami wiadomości dziennie. E-maile można kupić, jednak jeśli zależy nam na prawdziwych i zaangażowanych użytkownikach, najlepiej zdobyć je samemu.

Jak już wspomniałam na początku, wyżej wymienione sposoby promowania bloga to jedynie przykłady i nie wyczerpują one tematu jakim jest promowanie bloga.

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments