Lista przydatnych wtyczek do WordPressa

W tym temacie wymienię kilka użytecznych wtyczek do WordPressa, które najczęściej używam. Przed instalacją wtyczki, sprawdźcie kiedy ostatnio była aktualizowana. Te sprzed kilku dni, tygodni, czy miesięcy są ok, ale te nie aktualizowane od lat omijam i zastępuję inną, aktualniejszą.


Elementor

Elementor to znana i potężna wtyczka page builder, za pomocą której łatwo i szybko zbudujemy stronę. Elementy układa się na stronie poprzez przeciągnięcie i upuszczenie w wybranym miejscu. Można też dograć do niej dodatkowe wtyczki z większą ilością ciekawych widgetów. Elementor ma w sobie zestaw wielu świetnych szablonów i jednym kliknięciem wgrywamy je na stronę, edytujemy i mamy gotową stronę. W poprzednim wpisie trochę bardziej ją opisałam.


Essential Addons for Elementor

Jest to świetny dodatek do Elementora, zawierający kilkanaście nowych funkcji / widżetów, takich jak: kolumna z newsami, buttony, licznik, formularz, boxy, tabela z cennikiem, galeria, kolumna z zakładkami, paski postępu, oraz sporo innych, bardzo ładnie wyglądających elementów. Testowałam kilka innych wtyczek z dodatkami, ale ta oferuje najwięcej ciekawych i przydatnych.


Contact Form 7

Jest to wtyczka do tworzenia formularzy. Wyglądają i działają świetnie, zwłaszcza jak ładnie je ostylujemy. Możemy wstawić formularz w dowolnym miejscu na stronie. Wystarczy, że skopiujemy kod który wygenerowała wtyczka i wkleimy w odpowiednie miejsce. Do wtyczki można przejść w panelu WP w menu „formularze„.


All-in-One WP Migration

Genialna wtyczka do tworzenia kopii zapasowej strony oraz do przenoszenia strony np. na inny serwer. Po instalacji pojawią się 3 opcje: eksportuj, importuj i kopie zapasowe. Klikamy eksportuj do – pliku i zaczyna się eksport strony, musimy trochę poczekać i jak już skończy, to nacisnąć przycisk do pobrania spakowanego pliku strony. Trzymajmy go sobie w komputerze, na dysku przenośnym. A jeśli chcemy przenieść stronę w inny folder, domenę czy serwer, to wystarczy na nowym serwerze wgrać czystą wersję WordPressa, wgrać wtyczkę All in one wp migration, kliknąć import i wybrać z dysku plik kopii strony, którą wcześniej utworzyliśmy. Trochę poczekać na wgranie, później wejść w menu – ustawienia – bezpośrednie odnośniki i zaktualizować klikając 2 razy „zapisz zmiany„. W tak prosty i szybki sposób przenieśliśmy stronę i wszystko śmiga. Wtyczka zrobiła za nas całą żmudną robotę, niż jakbyśmy mieli przenosić ręcznie pliki i bazę danych. Na koniec wyłączamy i usuwamy wtyczkę ze strony ze względów bezpieczeństwa.


UpdraftPlus

To kolejna wtyczka do tworzenia kopii strony. Z tym, że ta wtyczka tworzy kopię dzieląc na kilka części: baza danych, wtyczki, motywy, przesłane, inne. I w zależności od ustawień, trzyma kopię na serwerze ze stroną lub przesyła na serwer zewnętrzny typu dropbox czy google drive. Trzeba to odpowiednio ustawić w ustawieniach wtyczki, łącząc konto typu dropbox z wtyczką. Jeśli wiemy, że zepsuła się nam baza danych, to klikamy przycisk przywróć i przywracamy tylko bazę danych, uprzednio zaznaczając co dokładnie chcemy przywrócić. Jeśli usuniemy zdjęcia z serwera, to przywracamy – przesłane. Dobrze jest mieć kilka kopii i tworzyć po każdej większej zmianie, a stare usuwać, by nie zajmowały miejsca.


Yoast SEO

Jest to jedna z najlepszych wtyczek do pozycjonowania strony. Klikając w edycję podstrony mamy zakładkę Yoast SEO, w której widzimy jak nasza strona będzie wyglądała w wyszukiwarkach. Należy wpisać tam tytuł, opis i słowo kluczowe. Wykonać tak należy dla każdej podstrony, tylko zmieniając treści. Wtyczka kolorami czerwony, zielony, pokazuje czy czytelność i SEO jest dobre, czy nie.


Smush Image

Wtyczek do kompresji i optymalizacji jest wiele, ale wiele osób poleca Smush Image. Wersja demo ma ograniczenia optymalizacji zdjęć do 50. Ale jak skończy, to można kliknąć ponownie i dalej optymalizuje, czyli tak na raty. Dodatkowo każdorazowo jak wgrywamy obrazek na serwer, wtyczka sama nam je kompresuje, tak by zajmowały mniej miejsca, dzięki czemu strona będzie się szybciej ładowała i uzyskamy lepsze wyniki w testach.


W3 Total Cache

Jest to bardzo ważna wtyczka do optymalizacji strony. Jest ich sporo, ale ta jest najczęściej wybierana przez użytkowników WordPressa. Dzięki niej przyśpieszymy stronę i uzyskamy lepsze wyniki w page speed test.
Cache to pamięć podręczna przeglądarki, która jest wykorzystywana do szybszego załadowania strony.
Poniżej załączam plik z konfiguracją wtyczki. Czasem bywa, że źle załaduje stronę, style, więc albo wystarczy przeładować stronę poprzez kombinację klawiszy ctrl + shift + r, albo wyłączyć którąś opcję wtyczki, trzeba testować.


Username Changer

Wtyczka która dość często mi się przydaje. WP nie pozwala na zmianę nazwy użytkownika, dlatego z pomocą przychodzi Username Changer. W użytkownikach przy nazwie klikamy – change username, wpisujemy nazwę i save username. Gotowe.


Easy FancyBox

Jest to świetna przeglądarka zdjęć. Po instalacji i wgraniu zdjęć, wystarczy tylko wybrać sposób wyświetlania zdjęć, a zdjęcia będą się ładnie i szybko wyświetlały. Ma ona dość sporo opcji konfiguracji. Można wyłączyć ramkę, wstawić przejścia, pokazać/ukryć tytuły, strzałki nawigacyjne. Wtyczkę znajdziemy w menu ustawienia – media. Włączamy zaznaczając np. images, wtedy wszystkie obrazki które chcemy by się powiększały, będą włączały się w FancyFox.


Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd

Wtyczka którą ostatnio sama znalazłam, szukając opcji konserwacji strony. Czyli budując stronę chcemy wyłączyć ją / ukryć przed innymi ludźmi. Nie chcemy by widzieli strony w trakcie tworzenia, kiedy jest testowana, kiedy jest być może rozwalona. To taką wtyczkę wgrywamy i w opcjach w statusie włączamy tryb konserwacji i gotowe. Dla innych pojawi się napis jaki sobie wpiszecie, np. strona w trakcie budowy. Można ustawić stronę, ostylować, by ładnie wyglądała. Wy wciąż będziecie widzieć stronę, bo jesteście zalogowani, po wylogowaniu z panelu strona dla Was tak samo będzie niewidoczna, jak dla innych. Po skończeniu tworzenia strony, bądź zmian, aktualizacji, wyłączamy opcję konserwacji.

Akismet Anti-Spam

To popularna wtyczka do usuwania spamu z komentarzy. Wgrywa się razem z WordPress. W ciągu jednego dnia gdy ją włączyłam, zablokowała kilkanaście spamowych komentarzy i przeniosła je do działu „spam” tak dyskretnie, że nawet nie zostałam o tym powiadomiona. I o to chodziło, bym co rusz nie dostawała powiadomień, czy to na maila, czy to w panelu WP. Chcę dostawać tylko te ważne, od prawdziwych ludzi, a nie robotów.

Comments – wpDiscuz

Jest to świetna wtyczka systemu komentarzy. Uważam, że jest lepsza niż popularny Disqus, który usuwa nam komentarze ze strony i pozycję z panelu WP z menu. Nie trzeba zakładać konta, wystarczy wgrać wtyczkę i gotowe. Nasze stare komentarze zamieni w ładną szatę graficzną, którą możemy skonfigurować jak nam się podoba. W menu – komentarze – ustawienia, macie szereg opcji wyglądu. Ja właśnie wgrałam u siebie na bloga. Używam też na innej stronie od kilku lat.

WP-Sweep

WP-Sweep – Jest to jedna z moich ulubionych wtyczek, do czyszczenia bazy danych, która czyni cuda! Po wgraniu jej i optymalizacji bazy danych, baza która miała rozmiar 70 mb, ma tylko 2 mb! Dzięki czemu strona przyspieszyła, szybciej się uruchamia i uzyskuje lepsze wyniki w testach. Baza została oczyszczona ze śmieci. Więcej o niej napisałam we wpisie https://www.tworzenie-stronek.pl/jak-przyspieszyc-strone-wordpress

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
5 lat temu

A ja lubię Fancybox w wersji 3. Rewelacja. Są dwie wtyczki pod niego, ale tylko jedna mi zawsze działa i nigdy nie wiem, która bo nazwy prawie te same. Dopiero po screenie widzę.